• TARİH: 25.09.2020
Atkins Diyetinin Zararları ve Yan Etkileri

Atkins Diyetinin Zararları ve Yan Etkileri

Atkins diyeti, bir kardiyolog olan Dr. Robert C. Atkins’in hastalarında fark ettiği artan obezite probleminden rahatsız olduktan sonra 1963’te kontrollü bir yeme planı üzerinde çalışmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Atkins, kendi adını verdiği diyetini 1972’de tamamladı ve sonrasında gittikçe popüler oldu. Atkins diyetinin temeli karbonhidrat sınırlamasına ve yağ yakımına dayanmaktadır. Bu diyeti yapan kişiler karbonhidrat yerine protein ve yağ […]

Atkins diyeti, bir kardiyolog olan Dr. Robert C. Atkins’in hastalarında fark ettiği artan obezite probleminden rahatsız olduktan sonra 1963’te kontrollü bir yeme planı üzerinde çalışmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Atkins, kendi adını verdiği diyetini 1972’de tamamladı ve sonrasında gittikçe popüler oldu. Atkins diyetinin temeli karbonhidrat sınırlamasına ve yağ yakımına dayanmaktadır. Bu diyeti yapan kişiler karbonhidrat yerine protein ve yağ tüketirler ve ideal kiloyu devam ettirecekleri yeme planı aşamasına gelmeden önce üç aşamadan geçerler.

Her ne kadar halk arasında popüler olsa da Atkins diyetinin bir dizi yan etki içerdiği düşünülmektedir. Gerçekten bu diyeti uygulayanlar Atkins diyeti ile kilo verme konusunda başarılı olmuşlardır, ancak birçok kişi de yan etkiler yaşamıştır. İşte Atkins diyetinin zararları ve yan etkileri:

Atkins Diyetinin Zararları ve Yan Etkileri

Atkins diyeti çeşitli zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Bu diyetin zararlı etkilerini en aza indirmek için bir diyetisyene danışmadan Atkins diyetine başlamayın.

1. İlk Yan Etkiler

Uzmanlara göre, karbonhidrat tüketmeyi kesmek baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk ve kabızlığa neden olabilir. Kabızlık, az lif ve fazla protein tüketmekten ortaya çıkan bir problemdir. Beslenme yetersizliklerini önlemeye yardımcı olmak için Atkins diyetini yapan insanlar besin takviyeleri almalı veya az da olsa lifli karbonhidrat ve tahıl tüketmelidirler. Uzmanlara göre gıda takviyeleri; meyve, sebze, baklagil ve tam tahıl tüketimi yoksunluğundan kaynaklanan besin eksikliklerini kısmen giderir.

2. Ketozis

Atkins diyeti vücudunuzu ketozis durumuna sokar. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren her diyet, diyet yapanı ketozis durumuna sokabilir. Kandaki keton seviyeleri yükselir, bu da vücudun karbonhidrat yerine yağ yakmasına neden olur, bu sebeple kilo kaybı meydana gelir. Ketozis durumu, keton düzeyleri çok yüksek olmadıkça istenmeyen bir yan etki değildir ancak karaciğerinize ve böbreklerinize zarar verme, böbrek taşı meydana getirme ve osteoporoza yakalanma riski taşırsınız.

3. Besin Eksikliği

Atkins diyeti, diyet yapanların belirli gıdaları yemelerine engel oluyor. Bu şekilde kilo vermeye yardımcı olur ancak besleyici gıdaları dda kısıtlar. Uzmanlara göre, Atkins diyetini yapan birçok insan, et ve yağ yemeye odaklanarak diyette izin verilen az miktardaki karbonhidrat içeren gıdaları bile yemiyor. Bu diyet aynı zamanda kemikleri de etkileyebilir, çünkü yüksek proteinli gıdalar idrar yoluyla kalsiyum atılımını arttırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro