• TARİH: 20.09.2020
Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türkçede “Horoz İbiği” olarak da bilinen Amaranth, kelime olarak Yunanca “asla solmayan” anlamına gelen bir bitkidir. 50’den fazla türe sahip olan Amaranth’ın bazı türleri hububat, sebze ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir ve bazıları yabani ot olarak kabul edilmektedir.  Amaranth bir zamanlar İnka, Maya ve Aztek medeniyetlerinde temel gıda maddesi olarak görülüyordu. Amaranth pişirmede kullanılan geniş yeşil yapraklara sahiptir ve […]

Türkçede “Horoz İbiği” olarak da bilinen Amaranth, kelime olarak Yunanca “asla solmayan” anlamına gelen bir bitkidir. 50’den fazla türe sahip olan Amaranth’ın bazı türleri hububat, sebze ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir ve bazıları yabani ot olarak kabul edilmektedir.  Amaranth bir zamanlar İnka, Maya ve Aztek medeniyetlerinde temel gıda maddesi olarak görülüyordu.

Amaranth pişirmede kullanılan geniş yeşil yapraklara sahiptir ve mor, kırmızı ve altın renkli parlak çiçekler açar. Bu renkler hasat edilip kurutulduktan sonra bile canlılığını korur. Çok yönlü olmasının yanı sıra bu besleyici tahıl glutensizdir ve protein, lif, mikro besinler ve antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Amaranth Bitkisinin Faydaları

Amaranth, binlerce yıldır tüketilen bir tahıldır. Büyük bir besin deposu olan bu eşsiz tahılın birçok faydası vardır. İşte sizler için hazırladığımız Amaranth bitkisinin sağlığa 10 faydası:

1. Kalp Krizini Önler

kalp

Amaranth’da bulunan fitosteroller, kolesterol seviyelerini düşürmeyi sağlarken önemli miktarda diyet lifi de kardiyovasküler sistemdeki kolesterol düzeylerini dengelemekte ve böylelikle kalp krizi oluşma riskini azaltmaktadır. Amaranth bitkisinde bulunan zengin potasyum içeriği, kan damarlarını rahatlatarak kalp sağlığını da iyileştirir.

2. Sindirim Sistemini Rahatlatır

Yukarıda belirtildiği gibi, Amaranth’da yüksek miktarda diyet lifi bulunur, bu da sindirim sistemini düzenlemeye ve kabızlık, şişme, kramp ve kolon kanseri ve mide ülseri gibi daha ciddi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Diyet lifi aynı zamanda besin alımı verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağışıklık sistemi

Amaranth, C vitamini içeren nadir tahıllardan birisidir ve bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir. Yüksek oranda C vitamini bulunan Amaranth tahılının bağışıklık sistemini güçlendirmesinin nedeni bol miktarda C vitamini içermesi, beyaz kan hücresi üretimini arttırması ve kollajenin üretimindeki işlevsel rolüdür. Ayrıca hücrelerin daha hızlı iyileşmesine ve onarılmasına katkıda bulunur.

4. Kan Şekerini Kontrol Etmeyi Sağlar

Amaranth tahılı, insülin seviyelerini düşürme ve iştah kontrolü / bastırması yoluyla kan şekeri alımını kontrol etme özelliğine sahiptir. Bu özelliğiyle yüksek insülin seviyeleri ve obezite gibi için “kırmızı çizgi”ye karşı ideal bir besindir. Günümüzde şeker hastalığının yayılımı göz önüne alındığında, insülin seviyelerini düşürecek herhangi bir gıda hayati önem taşımaktadır.

5. Kataraktı Önler

Amaranth’ta bulunan A vitamini, oküler sistemimizin sağlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. A vitamininin içeriğinde bulunan beta-karoten, katarakt gelişimini önleyen ve sarı nokta hastalığının başlamasını yavaşlatan bir antioksidandır.

6. Kansızlığa Karşı Savaşır

Amaranth, gerekli besin öğeleri ve demir bakımından en zengin kaynaklardan birisidir ve buğdayın beş katından daha fazla demir içerir. Amaranth tahılının pıhtılaşmaya yardımcı olduğu ve kandaki hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırdığı bilinmektedir.

Amaranth Bitkisinin Zararları

Amaranth bitkisi yüzyıllardır birçok toplumda kullanmış olan sağlıklı bir tahıldır. Amaranth’ın bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur ancak yağ halinde cilde sürüldüğünde aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir:

  • Vücutta kızarıklıklar;
  • Mide bulantısı ve kusma;
  • Baş ağrısı;
  • İshal;
  • Mide ekşimesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro