Alzheimer’ın 9 Erken Belirtisi

Alzheimer’ın 9 Erken Belirtisi

Alzheimer erken belirtileri oldukça kolay farkedilebilen belirtilerdir. Hafif unutkanlık yaşlanmanın normal bir parçası olabilir. Birinin adını hatırlamakta zorluk yaşıyorsanız, ancak daha sonra hatırlıyorsanız bu ciddi bir hafıza sorunu değildir. Ancak hafıza sorunları günlük yaşamınızı ciddi bir şekilde etkiliyorsa, bunlar Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabilir. 1. Hafıza Kayıpları  Öğrendiklerinizi kolayca unutuyor musunuz? Önemli tarihler, isimler ve […]

Alzheimer erken belirtileri oldukça kolay farkedilebilen belirtilerdir. Hafif unutkanlık yaşlanmanın normal bir parçası olabilir. Birinin adını hatırlamakta zorluk yaşıyorsanız, ancak daha sonra hatırlıyorsanız bu ciddi bir hafıza sorunu değildir. Ancak hafıza sorunları günlük yaşamınızı ciddi bir şekilde etkiliyorsa, bunlar Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabilir.

1. Hafıza Kayıpları 

Öğrendiklerinizi kolayca unutuyor musunuz? Önemli tarihler, isimler ve olayları anımsayamıyor musunuz? Büyük olayları unutuyor musunuz? Aynı soruyu defalarca soruyor musunuz? Hafıza kayıpları Alzeimer'in en yaygın belirtisidir.

2. Plan Yapmada ve Problemleri Çözmede Sorunlar

Plan yapmakta ve uygulamakta zorlanıyor musunuz? Birkaç kez yaptığınız halde, bir yemek tarifini ezberleyemediniz mi? Fatura gibi ayrıntılı sayısal verilere yoğunlaşmakta sıkıntı mı çekiyorsunuz? Eğer bu belirtiler varsa doktora gitmelisiniz.

3. Yer ve Zaman Sorunları Yaşıyorsanız

Yönünüzü sürekli kaybediyor musunuz? Kaybolmak  sizin için çok mu kolay?  Nerede olduğunuzu ve oraya nasıl geldiğinizi sık sık unutuyor musunuz?

4. Görme Problemleri

Kelimeleri okumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Renklerin ayrı ayrı hangi renk olduğu söyleyebiliyor musunuz? Bu belirtiler Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabilir. 

5. Cümle Kurmanız Zorlaşıyorsa

Alzeimer hastalığına yakalananlar cümle kurmada sorun yaşamaya başlarlar. Konuşurken aradığınız doğru kelimeyi bulamıyor musunuz? Tartışmanın ortasında duruyor ve ne diyeceğini bilemiyor musunuz?

6. Sürekli Eşya Kaybediyorsanız

Herkes eşyalarını zaman zaman kaybedebilir, ancak sürekli kaybediyorsanız bu Alzeimer'in belirtisi olabilir. Saatinizi buzdolabı gibi olağandışı yerlere mi koyuyorsunuz? İnsanları eşyalarınızı almakla mı suçluyorsunuz?

7. Yanlış Kararlar Veriyorsanız

Son zamanlarda yanlış kararlar mı aldınız? Finansal konularda hatalar mı yapıyorsunuz? Sık sık duş mu yapıyorsunuz? Kendinize daha az mı dikkat ediyorsunuz? Hava durumu için yanlış mı giyiniyorsunuz? Tüm bunlar Alzeimer'in erken belirtileri olabilir.

8. Sosyallikte Azalma Yaşıyorsanız

En sevdiğiniz hobilerle daha az mı ilgileniyorsunuz? Hiç motivasyonunuz yok mu? Sürekli televizyon izliyor ya da her zamankinden daha fazla mı uyuyorsunuz?

9. Duygusal Değişiklikler

Artık daha kolay mı üzülüyorsunuz? Kendinizi depresyonda,  korkmuş veya endişeli hissediyor musunuz? Eğer bu durumlar varsa, Alzeimer hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Doktora Görünün

Eğer bu belirtileri fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Doktor sizin fiziksel ve zihinsel sağlığını değerlendirecektir. Alzeimer hastalığı yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Erken teşhis sayesinde hastalığın ilerlemesi önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat