• TARİH: 20.09.2020
Alzheimer’ı Önlemenin 7 Kolay Yolu

Alzheimer’ı Önlemenin 7 Kolay Yolu

İnsanlara en büyük sağlık korkularının ne olduğunu sorarsanız, Alzheimer hastalığı sayacakları listenin başında olacaktır. Çalışmalar birçok insanın Alzheimer hastalığından korktuğunu gösteriyor. Nedenini anlamak zor değil. İlerleyen nörodejeneratif bozukluk, kişinin hem bellek hem de bilişsel yeteneğini azaltıyor. Çoğu zaman ise aşırı davranış bozuklukları ile sonuçlanıyor. Bu tedavi edilemez hastalık, 65 yaş üstü kişilerde bunaklığın önde gelen nedenidir. […]

İnsanlara en büyük sağlık korkularının ne olduğunu sorarsanız, Alzheimer hastalığı sayacakları listenin başında olacaktır. Çalışmalar birçok insanın Alzheimer hastalığından korktuğunu gösteriyor. Nedenini anlamak zor değil. İlerleyen nörodejeneratif bozukluk, kişinin hem bellek hem de bilişsel yeteneğini azaltıyor. Çoğu zaman ise aşırı davranış bozuklukları ile sonuçlanıyor. Bu tedavi edilemez hastalık, 65 yaş üstü kişilerde bunaklığın önde gelen nedenidir.

Bugün dünyada tahminen 5 milyon insan Alzheimer hastalığıyla yaşıyor ve yıllık maliyetleri 100 milyar dolara yaklaşıyor. Ve maalesef ki bu sayı 2050 yılına kadar üç katına çıkabilir. Buna karşılık tabii ki herkesin aklında tek bir soru var: Alzheimer önlenebilir mi?

Alzheimer hastalığını önlemenin veya tedavi etmenin kesin yolları yoktur. Ancak, Alzheimer’i erken yaşta saptamak için görüntüleme testleri ile araştırmalar devam ediyor. Tıp bizim için kesin bir tedavi bulana kadar yapabileceğimiz bazı şeyler var. Bilim insanları, hafızayı güçlendirmenin ve erken teşhisin hastalığı önlemeye yardımcı olabileceği konusunda karar kıldılar.

Alzheimer hastalığını geciktirmek veya önlemek için şu 7 yöntemi deneyebilirsiniz:

Alzheimer’ı Önlemenin 7 Kolay Yolu

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli olarak egzersiz yapmak, beyin hücrelerine daha fazla kan taşınmasına yardımcı olmasının yanı sıra oksijen akışını da arttırır. Beyin ne kadar sağlıklı olursa Alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz de o kadar düşük olacaktır.

2. Sağlık Gıdalar Tüketin

Yemek menünüzü bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıllarla doldurun ve şekeri ve doymuş yağları sınırlandırın. Alzheimer Derneği, hem DASH’ın (Hiper Tansiyonu Durduracak Diyet Yaklaşımları) hem de Akdeniz diyetlerinin incelendiğini ve Alzheimer için yararlı olabileceğini bildirmektedir. Som balığı, ton balığı, alabalık ve sardalya gibi soğuk su balıklarını tüketmek, içeriklerinde bulunan ve beyin sağlığında önemli bir rol oynayan DHA asidi sayesinde Alzheimer hastalığına engel olabilir.

3. Sosyal Olarak Aktif Kalın

Arkadaşlarla ve akrabalara sık görüşme halinde olmak beynin sinir hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirebilir ve bu sayede bu hastalığa yakanma riskiniz önemli ölçüde azalabilir.

4. Zihinsel Olarak Aktif Kalın

Araştırmalara göre, aktif bir beyinin hücrelerinin ve bağlantılarının bozulmadığı ve hatta yeni beyin hücreleri üretildiği iddia ediliyor. Oyun oynamak, ders çalışmak, okumak, yazmak ve çapraz bulmacalar yapmak, beyninizin bulanmasını önlemeye yardımcı olur.

5. Beyninizi Koruyun

Ciddi bir kafa travması Alzheimer riskini arttırdığı için, arabadayken her zaman emniyet kemerini takın. Mümkün olduğunca başınızı çarpmalara karşı koruyun ve bisiklet sürerken kask takın.

6. Kalbinize Karşı Nazik Davranın

Çalışmalar, kardiyovasküler hastalık riskini artıran bazı durumların (şeker hastalığı, yüksek kolestrol ve yüksek tansiyon gibi) Alzheimer riskini de arttırabileceğini gösteriyor. Bu konuda fiziksel egzersiz ve diyet büyük rol oynamaktadır. Kalbinizin sağlığını iyi takip edin.

7. Yeteri Kadar Uyuyun

Alzheimer hastalığı olan kişilerin rahat uyuyamadığı bilinmesine rağmen, araştırmacılar, tam tersi durumda, yani uyku eksikliği durumunda Alzheimer hastalığının ortaya çıktığı konusunda araştırma yapıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro