• TARİH: 01.10.2020
Adet Döneminde Cinsel İlişkiyle Hamile Kalınır Mı?

Adet Döneminde Cinsel İlişkiyle Hamile Kalınır Mı?

Bir kadının, adet döneminde cinsel ilişki yaşaması durumunda hamile kalmayacağına dair yaygın bir inanış var. Kadının adet döneminde gebe kalma olasılığı düşük olsa da, kesinlikle mümkündür. Adet Dönemi Nedir? Adet dönemi, yumurtanın sperm tarafından döllenmemesi sonucu, yumurtlama döngüsünün sonunda ortaya çıkan kan kaybı olarak tanımlanmaktadır. Ortalama bir kadın her ay döngünün 14. gününde yumurta bırakmaktadır. Yumurtanın serbest bırakılmasından önce, kadının […]

Bir kadının, adet döneminde cinsel ilişki yaşaması durumunda hamile kalmayacağına dair yaygın bir inanış var. Kadının adet döneminde gebe kalma olasılığı düşük olsa da, kesinlikle mümkündür.

Adet Dönemi Nedir?

Adet dönemi, yumurtanın sperm tarafından döllenmemesi sonucu, yumurtlama döngüsünün sonunda ortaya çıkan kan kaybı olarak tanımlanmaktadır. Ortalama bir kadın her ay döngünün 14. gününde yumurta bırakmaktadır. Yumurtanın serbest bırakılmasından önce, kadının vücudundaki hormonlar, yumurtanın döllenme ve hamilelik oluşma durumuna karşı rahim duvarını hazırlar ve kalınlaştırır. Eğer döllenme yoksa, rahim duvarı yaklaşık 14 gün sonra incelmeye ve eski haline dönmeye başlar. Buna adet denir.

Çoğu kadının adet dönemi her 26-34 günde bir meydana gelmektedir ve 2-7 gün sürmektedir. Yumurtlama genel olarak döngünün ortasında oluşur. Yumurtanın oluşma zamanı adet döneminin en verimli zamandır. Yani en çok gebe kalacağınız zaman.

Yumurtlama işlemi sırasında salınan yumurta sadece 24 saat hayatta kalır. Bu süre zarfında bir sperm tarafından döllenmediyse, hayatta kalamaz ve yaklaşık 14 gün sonra adet kanıyla birlikte ortaya çıkar.

Çoğu kadın 28-34 günde bir adet dönemi geçirmektedir ve eğer normal olarak ortalama 2-7 gün sürüyorsa, kadın hamile kalmayacaktır.

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Bununla birlikte, her kadın 28-32 günlük bir adet döngüsüne sahip değildir. Daha az yaygın senaryolarda regl döngüsü daha kısa olan kadınlarda (örneğin 24 gün), kanamanın son gününde cinsel ilişki ve üç gün sonra yumurtlama olabilir. Sperm 3-5 gün yaşadığı için bu kadınlarda hamilelik meydana gelebilir.

Adet döneminde korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız ve hamile olmanızdan endişe duyuyorsanız, alt karında hafif kramp, meme hassasiyeti ve huysuzluk gibi belirtilere dikkat edin. Bu belirtiler yumurtlamadan sonra iki haftaya kadar ortaya çıkabilir.

Dikkat edilmesi gereken daha sık görülen gebelik belirtileri, altı ya da yedi haftalık hamile kadınlarda kendini gösteren mide bulantısı, kusma ve şiddetli yorgunluk belirtileridir.

Korunmasız cinsel ilişki yaşamanın hamilelik riski oluşturmasına ek olarak ayrıca klamidya, genital siğiller veya HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanabilirsiniz. Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin tek yolu korunmaktır.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro