• TARİH: 30.09.2020
7 Basit Mutfak Hijyen Kuralı

7 Basit Mutfak Hijyen Kuralı

Lekesiz mutfağınız fazla belli etmeyebilir, ancak mutfaklar bakteri aktivitesi için bir sıcak yerdir! İshal, Koli Basili, Hepatit A, Gastroenterit ve Salmonella Zehirlenmesi gibi gıda kaynaklı hastalıklardan korunmak için, mutfaktaki gıdaları temizlerken, hazırlarken, pişirirken ve depolarken uygun hijyeni sağlamak kritik önem taşır. Ellerinizi yıkamak, süngerleri ve bezleri temizlemek, mutfak yüzeylerini hijyenik hale getirmek, yiyecekleri kesmek ve […]

Lekesiz mutfağınız fazla belli etmeyebilir, ancak mutfaklar bakteri aktivitesi için bir sıcak yerdir! İshal, Koli Basili, Hepatit A, Gastroenterit ve Salmonella Zehirlenmesi gibi gıda kaynaklı hastalıklardan korunmak için, mutfaktaki gıdaları temizlerken, hazırlarken, pişirirken ve depolarken uygun hijyeni sağlamak kritik önem taşır. Ellerinizi yıkamak, süngerleri ve bezleri temizlemek, mutfak yüzeylerini hijyenik hale getirmek, yiyecekleri kesmek ve çiğ et ürünlerinin nasıl depolanacağını bilmek mutfak hijyeninin önemli bir parçasıdır.

Çoğu evde, mutfak faaliyet merkezidir. Elbette, tüm lezzetli yemeklerin olduğu yerdir ancak aynı zamanda marketten aldığınız ürünün ambalajını açtığınız, yemek hazırladığınız, çocuklarınızın ev ödevlerini yaptıkları yerdir de! Mutfaklar büyük olasılıkla evinizin en yoğun bölümü olduğu için iyi bir mutfak hijyeni sağlamak zorunludur. Sonuçta, yemeğinizi güvende tutmak, mikropları ve hastalıkları uzak tutmak isteyeceksiniz. İşte mutfak hijyeni ve güvenliği için kolayca uygulayabileceğiniz bazı kurallara bir göz atın.

7 Basit Mutfak Hijyen Uygulaması

1. Ellerinizi Yıkayın

Bu, bariz ve basit bir şey gibi geliyor, ancak muhtemelen iyi bir mutfak hijyeni sağlamak için yapabileceğiniz en etkili şey. Birçok hastalık, yemek yapmadan önce eller yıkanmıyorsa, kişiden kişiye yayılır. Nitekim gıda kaynaklı hastalıkların %25’i yıkanmamış ellerden kaynaklanmaktadır!

Mutfağınızdaki çiğ veya pişmiş yiyeceklerden herhangi birine dokunmadan önce daima ellerinizi tekrar ve tekrar yıkayın. Hafif bir sabun ve ılık su kullanın ve ellerinizi, özellikle parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın altını, en az 20 saniye boyunca ovalayın. Ellerinizi, temiz bir kağıt havlu kullanarak iyice durulayın.

2. Süngerlerinizi ve Bulaşık Bezlerinizi Belirli Aralıklarla Yıkayın

Belki farketmemişsinizdir, ancak kirli ve pis süngerler ve bulaşık bezleri hızla çoğalan bakteriler için mükemmel bir ev sahipliği yapıyor. Birkaç günde bir, bulaşık bezlerini ve süngerlerinizi, 1 çay kaşığı klorlu ağartıcı ve bir litre ılık su çözeltisinin içinde, birkaç dakika boyunca, temizlemek ve dezenfekte etmek için bekletin. Dezenfekte edilmelerine rağmen özellikle kötü koku almaya devam ediyorsanız, bulaşık bezlerinizi ve süngerlerinizi birkaç ayda bir değiştirin.

3. Tezgahlarınızı Temizleyin

Mutfak tezgahları üzerinde, gün boyunca çok fazla şey yapılıyor. Market poşetleri, kırıntılar, döküntüler, ödevler ve sanat ve zanaat projeleri arasında tezgahların kaba bir hayatı var. Bu nedenle, mutfak tezgahınızı her hafta deterjan ve sıcak suyla veya su ve sıvı klorlu ağartıcı karışımıyla iyice temizlemek önemlidir. Tezgahı temizledikten sonra yaklaşık 10 dakika bekleyin ve sonra kağıt havlu ile silin.

4. Kesme Tahtasını Temizleyin

Ortalama bir mutfak kesme tahtasında, tipik bir klozete kıyasla yaklaşık %200 daha fazla dışkı bakterisi var!

Kesme tahtaları gerçekten de bakteriler için faaliyet yuvası olabilir, bu nedenle onları temiz tutmak önemlidir. Her kullanımdan sonra, kesme tahtasını ılık sabunlu su ile yıkayın, durulayın ve kağıt havluyla silin. Haftada bir kez, 4 litre suya 1 çay kaşığı sıvı klorlu ağartıcı ekleyerek kesme tahtanızı temizleyin ve yaklaşık beş dakika bekletin, ılık suyla durulayın ve bir kağıt havluyla kurulayın. Ayrıca ekmek ve taze ürünler için ayrı bir kesme tahtası kullanmanız ve çapraz bulaşmayı önlemek için deniz ürünleri, çiğ et ve kümes hayvanları için de başka bir kesme tahtası kullanmanız önerilir.

5. Buzdolabınızı Temizleyin

Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemiyorsanız, bakteriler için üreme alanı olabilir. Buzdolabının içindeki kirleri acilen silin ve biraz sıcak su ve bulaşık yıkama sıvısı ile her hafta silin. Ayrıca 2 çorba karbonatı 1 litre su ile karıştırın ve buzdolabınızı silmek için bunu kullanın.

Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemek, buzdolabındaki bozulmuş gıdaları farketmenizi de sağlar. Son kullanma tarihi geçmiş tüm ürünleri attığınızdan emin olun. Ayrıca bozulmuş sebzeleri ve gıdalardan dökülmüş kırıntıları da temizleyin.

Genel bir kural olarak buzdolabınızı üç ayda bir kere genel olarak temizlemelisiniz. Etkili derin bir temizlik için tüm rafları çıkarın ve iç duvarları sıcak su ve hafif bir sıvı deterjanla temizleyin. Hafifçe su ile durulayın ve kağıt havlu ile silin.

6. Çiğ Etleri Ayrı Tutun

Çiğ etleri, deniz ürünlerini ve kümes hayvanlarını, alışveriş sepetinizdeki, market çantalarınızdaki ve buzdolabındaki diğer ürünlerden ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca, meyve ve sebzelerle çapraz bulaşmayı önlemek için, bu ürünler için ayrı bir kesme tahtası kullanın.

Etleri dondurarak daha sonra kullanılmak üzere buzdolabı poşetine koyun, sızdırmaz hale getirin ve kullanana kadar dondurucuda saklayın. Çözmek istediğinizde, bir gece boyunca buzdolabında soğuk su içinde bırakmayı veya mikrodalga fırın kullanmayı unutmayın.

Daha önce çiğ et veya çiğ et sularını temizlemek için kullandığınız kağıt havluyu, asla ellerinizi kurutmak için kullanmayın. Bunu yapmak et suyundaki bakterileri elinize geçirir ve sonunda bakteriler evin her tarafına yayılır!

Zararlı bakterileri yok etmek için et, deniz ürünleri ve kümes hayvanlarını doğru sıcaklıkta pişirmek de son derece önemlidir. Bir gıda termometresi kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Aşağıda, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından önerilen pişirme sıcaklıkları için bir kılavuz bulunmaktadır:

 • Tavuk: 74 ° C
 • Yumurta yemekleri: 71 ° C
 • Kuzu, dana eti ve sığır eti: 63° C
 • Kıyma: 71 ° C

Ayrıca Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, pişirmeden sonraki 2 saat içinde, et, deniz ürünleri ve tavuk eti içeren gıdaların buzdolabında saklanmasını önermektedir.

7. Taze Ürünleri Temizleyin

Taze ürünlerin stoklandıkları market raflarında, gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilecek kir ve bakteriler bulunur. Bu nedenle, eve getirilir getirilmez, taze ürünlerin temizlenmesi hayati önem taşır. Zararlı mikropları temizlemek kalın kabuklu sebze ve meyveleri, sebze temizleme fırçasıyla temizleyin. Brokoli ve karnabahar gibi sebzeler, temizlemeden önce yaklaşık iki dakika suya batırılmalıdır. Yeşil yapraklı yeşillikleri temizlemek için, büyük bir kase soğutulmuş suda veya su ve sirke karışımında yaklaşık beş dakika bekletin. İyice durulayın ve bir süzgeçe boşaltın.

Araştırmalar, ev yapımı bir su-sirke karışımından daha etkili bir gıda temizleyicisi olmadığını gösteriyor

Mutfak Hijyeni İçin Diğer İpuçları

 • Bakterilerin büyümesini yavaşlatmak için buzdolabınızı 4.5 C’ye düşürünüz.
 • Bulaşıkları elle yıkarsanız, bakterilerin üremesini engellemek için bezle silmek yerine kurumaya bırakın.
 • Kirli tabakaları lavaboya yığmayın.
 • Sıcak su ve sirke kullanarak 1-2 günde bir mikrodalga fırınının içerisini silin.
 • Her kullanımdan sonra ocağın üstündeki yağ döküntülerini temizleyin.
 • Dolabın kapı kollarını, buzdolabının kapı kolunu, muslukları ve lavabolarınızı olabildiğince silin.
 • Son olarak, bunu tekrar edelim: yiyeceklerle uğraşmadan önce ve çiğ etlerle temas ettikten sonra kesinlikle ellerinizi yıkayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-02-20 13:59:38
2018-02-09 07:59:17
ankara evden eve nakliyat | Rolex Saat | Eta Saat | Replika Saat | Gülüş Estetiği | Bağcılar Evden Eve Nakliyat | Kırşehir Evden Eve Nakliyat | Yalova Evden Eve Nakliyat | xiaomi airdots pro